TOSKANIA i ADRIATYK 17-25.09.2022 r.

17 września wyruszyliśmy na wyprawę do Włoch. Naszym głównym celem była Toskania, kraina historyczna i region administracyjny położony w Apeninach Północnych oraz nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Stolicą regionu jest Florencja, do której dotarliśmy po nocnym przejeździe. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kościoła Santa Maria Novella ukończonego w XIV w. Sąsiadujący z kościołem plac o tej samej nazwie zdobią dwa marmurowe obeliski podtrzymywane przez żółwie z brązu, postawione w związku z odbywającymi się na nim wyścigami z powozami podobnymi do rzymskich rydwanów.

    

Piazza Santa Trinita to trójkątny plac nazwany na cześć kościoła Santa Trinita z XIV w. Na środku placu znajduje się starożytna rzymska kolumna (pochodząca z Term Karakali) znana jako Kolumna Sprawiedliwości. Plac otaczają pałace: Salimbeni, Buondelmonti (XV w.), Minerbetti (XIV w.) i Spini-Ferroni (XIV w.). Przez Plac Republiki (powstał w latach 80. XIX w po wyburzeniu starego targu, getta żydowskiego i pobliskich slumsów), na którym zobaczyć można Kolumnę Obfitości (wyznacza środek miasta), łuk triumfalny Arcone i karuzelę - Antica Giostra Toscana udaliśmy się w kierunku Ponte Vecchio.

   

   

Ponte Vecchio (most Złotników) to najstarszy z florenckich mostów, na rzece Arno (1335–45). W XIII w. powstały tu też pierwsze sklepy, początkowo handlarzy rybami i mięsem, później garbarzy. W 1593 decyzją księcia Ferdynanda I Medyceusza zostały one usunięte z mostu, a na ich miejscu powstały warsztaty jubilerów i złotników. Nad kramami Giorgio Vasari poprowadził korytarz (tzw. korytarz Vasariego), który łączy Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. W luce zabudowy ustawiono pomnik – popiersie Celliniego.

   

Galeria Uffizi to jedno z najstarszych muzeów w Europie. Na bryłę budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Dziedziniec pomiędzy dwoma skrzydłami nosi nazwę Piazza degli Uffizi i prowadzi na Piazza della Signoria. Budowę Uffizi zlecił Kosma I Medyceusz i miały się tu mieścić florenckie urzędy administracyjne i sądownicze. Piazza della Signoria otoczony jest szeregiem pałaców wraz z eksponowanymi tutaj rzeźbami. Jedną z najważniejszych budowli jest Pałac Vecchio, usytuowany w jego południowo-wschodniej części. Przed nim znajdują się: fontanna Neptuna, Dawid - kopia rzeźby Michała Anioła oraz grupa Herkules i Kakus – rzeźba Bandinellego. Na placu znajduje się konny posąg Kosmy I, księcia Toskanii oraz późnogotycka Loggia dei Lanzi.

       

Kościół Santa Croce (św. Krzyża) mieści się przy placu o tej samej nazwie. Kościół, konsekrowany w 1443 r. stał się miejscem spoczynku wielu osobistości Florencji: m.in. Michała Anioła i Galileusza.

   

Spacer po Florencji zakończyliśmy na Placu Katedralnym. Katedra Santa Maria del Fiore, zbudowana została w miejscu wcześniejszego kościoła Santa Reparata z IV w. Jest to kościół o imponujących rozmiarach: długość 153,0 m, szerokość 38,0 m, a wraz z przyległymi apsydami – 90,0 m. Kopuła przykrywająca wschodnią część kościoła ma plan ośmiokąta o rozpiętości 45,4 m. Wraz z bębnem i latarnią ma wysokość 107,0 m

   

Na nocleg udaliśmy się do hotelu Capelli w Montecatini Terme, miasteczku o charakterze sanatoryjno-letniskowym. Wieczorem pospacerowaliśmy po urokliwych zakątkach Montecatini, w tym po Termach Tettuccio.

   

   

Kolejny dzień rozpoczęliśmy przejazdem do Pizy, gdzie udaliśmy się na Campo dei Miracoli (Pole cudów) – duży plac, na którym znajdują się 4 arcydzieła architektury średniowiecznej: Katedra – zbudowana w latach 1063–1118; Baptysterium; Torre Pendente (Krzywa Wieża) – budowę której rozpoczęto w 1173 jako dzwonnicy katedry i Camposanto – nekropolia w północnej części Campo dei Miracoli.

   

      

      

Z Pizy pojechaliśmy do miasta Pucciniego – Lukki. Od Bramy św. Anny poszliśmy koroną murów obronnych w kierunku  Bazyliki San Frediano (1112-47). Uliczkami zachowanego układu urbanistycznego miasta rzymskiego z I w. p.n.e. z dawnym forum (obecnie plac św. Michała) powędrowaliśmy w kierunku kolejnych zabytków sakralnych: Katedry św. Marcina powstałej w okresie od XI do XIV w. i Kościoła św. św. Jana i Reparaty. Zwiedzanie zakończyliśmy na dawnym forum miasta rzymskiego, gdzie znajduje się Kościół św. Michała Archanioła zbudowany w XI w., a w drodze do autokaru obejrzeliśmy jeszcze pomnik i dom, w którym urodził się Giacomo Puccini. 

   

    

    

   

Po powrocie do hotelu, wieczorem  postanowiliśmy odwiedzić  leżące ponad 200 m. nad uzdrowiskiem Montecatini Tereme urocze toskańskie miasteczko zbudowanych na szczycie wzgórza, czyli  Montecatini Alto. Skorzystaliśmy z kolejki (funicolare) działającej tu od 1898 roku. Dwa stare drewniane wagoniki pokonają kilometrową trasę o nachyleniu sięgającym 38 %. Wąskie uliczki gdzie wjedzie najwyżej skuter, urocze domy, plac z knajpkami zapełniającymi się wieczorem – to coś czego warto zasmakować. Pełni wrażeń ostatnim kursem kolejki (ok. północy) wróciliśmy do hotelu.

    

    

   

Czwarty dzień rozpoczął się od wizyty w Tenuta Torciano w Ulignano - najwyżej ocenianej winnicy w pobliżu San Gimignano prowadzonej od wielu pokoleń przez rodzinę Giachi. Degustacja i zakupy w pięknej scenerii wypełniły nam godziny dopołudniowe. 

   

   

   

Później pojechaliśmy do San Gimignano, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych włoskich miast, zwanego „Manhattanem średniowiecza”, ze względu na  charakterystyczne, wysokie, czworokątne  wieże case torre.  Budowane przez zamożnych mieszkańców w XIII–XV w., pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały zamożność właściciela. Z 72 wież zachowało się 14. W centrum znajdują się dwa place: Piazza della Cisterna (nazwa pochodzi od XII w. miejskiej cysterny) i Piazza del Duomo z kolegiatą Santa Maria Assunta oraz liczne pałace pochodzące z XIII i XIV w.

   

      

   

Kolejny postój zaplanowaliśmy na spacer po Monteriggioni -  miejscowości założonej w 1203, a po roku 1213 ufortyfikowanej murami o długości 570 metrów z 14 wieżami obronnymi, które opisywał w „Boskiej Komedii” Dante Alighieri.

   

   

I jeszcze wizyta w Castellina in Chianti, prawdopodobnie założonej za czasów Cesarstwa Rzymskiego. W XIV w. trzy miejscowości regionu Toskania – Castellina, Radda i Gaiole zawiązały Ligę Chianti. Ich godłem stał się czarny kogut na żółtym tle. Początkowo Liga miała charakter polityczny, ale z czasem miasta zaczęła łączyć wspólnota gospodarcza. Podobno produkcją wina zajmowali się tutaj już Etruskowie, ale przepis na Chianti jest o wiele późniejszy. Tajemnica tkwi w odpowiednim doborze różnych szczepów winogron. La Rocca, potężna twierdza, pełni obecnie funkcję ratusza i jest siedzibą małego muzeum archeologicznego. W Kościele San Salvatore znajdują się XV w. freski przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem. Na obrzeżu miasteczka znajduje się Grobowiec etruski. 

    

    

    

Wieczorem poszliśmy na kolejny spacer po Montecatini Terme.

   

    

Rano, po wykwaterowaniu z hotelu wyruszyliśmy do Sieny. Wzdłuż murów twierdzy Medyceuszów doszliśmy do kościoła Św. Dominika, największego w Sienie, przypominającego ceglany zamek. Dalej trafiliśmy na Piazza Salimbeni z pałacem o tej samej nazwie. Katedra Sieneńska to  jedna z najpiękniejszych we Włoszech. Podłogę pokrywa kilkadziesiąt unikatowych mozaik, z biblijnymi scenami. Wnętrze katedry zachwyca.

   

    

   

Po wizycie w Katedrze poszliśmy nacieszyć się słońcem na Piazza del Campo, głównym placu miasta. Pochyły plac podzielony jest na 9 sektorów, jak muszla. W dolnej części znajduje się wejście do ratusza – Palazzo Publico, a w górnej osobliwa fontanna, zwana Sadzawką Radości (Fonte Gaia). Dwa razy do roku odbywają się tu słynne gonitwy koni – Palio de la Contrade, w którym w wyścigach rywalizują poszczególne dzielnice Sieny. Tradycja ta sięga właśnie wieku XIII. 

   

Po zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę na wybrzeże adriatyckie do hotelu „Astoria” w Gateo a Mare. Pierwszy dzień nad Adriatykiem rozpoczęliśmy spacerem do Julka Cezara strzegącego mostu na Rubikonie, a później pojechaliśmy do Santarcangelo di Romagna, średniowiecznej wioski z murami, zamkiem Malatesta (1386), kolegiatą Beata Vergine del Rosario i pałacami.

      

   

    

   

W drodze powrotnej zajrzeliśmy do sklepu Rodziny Battistini, właścicieli „Casa Vinicola Battistini” w Santarcangelo di Romagna, jednej z bardziej znanych  rodzin sceny winiarskiej. I znów czekała na nas degustacja miejscowych trunków. Po kolacji pojechaliśmy do Cesenatico, aby śladami Leonarda da Vinci pospacerować po starym mieście i porcie jego projektu.

   

   

   

   

Kolejny dzień to wyprawa do enklawy na obszarze Włoch, czyli do San Marino. W mieście zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu, na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami. Największa z nich jest twierdza La Rocca o Guaita z XI w. Z niej widoczne są pięcioboczne wieże dwóch pozostałych fortyfikacji z XIII w.: La Cesta o Fratta oraz Montale. Katedra poświęcona pamięci św. Maryna stanęła w 1855 w miejscu jednego z pierwszych kościołów okresu przedromańskiego. Na placu przed katedrą widać romańską dzwonnicę z 600 r. i niewielki, XVI-wieczny kościół pw. św. Piotra. Przy Piazza della Libertà mieści się ratusz Palazzo Pubblico, siedziba rządu republiki. Nad ratuszem góruje z lewej strony wieża zegarowa. Nad tarczą zegara umieszczono mozaikę przedstawiającą postacie: św. Maryna, św. Leona i św. Agaty. Pod powierzchnią placu znajduje się średniowieczny kompleks cystern, a w jego centrum Statua Wolności.

   

    

   

   

Wieczorem w hotelu bawiliśmy się przy muzyce, a rano poszliśmy się pożegnać z Adriatykiem. W godzinach południowych opuściliśmy hotel, kierując się do Bolonii, gdzie mieliśmy spędzić czas do wieczornego wyjazdu do kraju.

   

   

    

      

W Bolonii wyruszyliśmy z rejonu Parku della Montagnola, kierując się w stronę Piazza Maggiore - głównego placu miasta otoczonego średniowiecznymi i renesansowymi budynkami: Bazyliką San Petronio, monumentalnym ratuszem i Palazzo del Podestà. Obok na Piazza del Nettuno znajduje się słynna fontanna Neptuna. Zaglądamy też na Piazza della Mercanzia z pałacem o tej samej nazwie. W pobliżu znajdują się dwie najsłynniejsze z Wież mieszkalnych (budowle mieszkalno-obronne) „Asinella” i „Garisenda” – znane jako „krzywe wieże w Bolonii”. Wracając do autokaru oglądamy jeszcze Katedrę Świętego Piotra, poświęconą w roku 1184.

   

    

   

    

   

Po nocnej podróży, w niedzielne przedpołudnie zrobiliśmy postój w historycznej stolicy Moraw - Ołomuńcu, by z przewodnikiem przespacerować się przez miasto. Poprzez Główny Rynek z kolumną Trójcy Przenajświętszej i ratuszem gotyckim z socrealistycznym wariantem zegara astronomicznego i Rynek Dolny poszliśmy w kierunku Katedry św. Wacława. Po drodze obejrzeliśmy kościół św. Michała, kaplicę św. Jana Sarkandra, kościół Marii Panny Śnieżnej i Pałac Biskupi. Po relaksie na ołomunieckim rynku i wysłuchaniu kurantów ratuszowego zegara wyruszyliśmy w ostatni etap podróży do domu.