Kanał Gliwicki i Pławniowice.

 

27 maja 2017 roku wybraliśmy się na rejs po Kanale Gliwickim. Statkiem „Foxtrot” wypłynęliśmy z gliwickiej mariny, kierując się w stronę pierwszego progu na naszej trasie – śluzy Łabędy, która pozwoliła się nam obniżyć o 4,2 metra. Płynąc kanałem mogliśmy oglądać kolonię kormoranów położoną w rejonie jezior Dzierżno Duże i Małe oraz siedzące na brzegu okazy czapli siwej.

 

Po przejściu przez śluzę Dzierżno (różnica poziomów 10,3 m) droga do Pławniowic stała otworem. Po przybiciu do starej przystani w Pławniowicach malowniczą ścieżką nad jeziorem Pławniowickim udaliśmy się zwiedzić jedną z perełek naszego województwa – Pałac Ballestremów wzniesiony w latach 1882-85 (w miejscu istniejącego z 1737 r.) jako rezydencja rodzinna  hrabiego Franciszka II Ballestrema.

 

Zespół pałacowo-parkowy tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – wszystko w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi oraz otaczający pałac park krajobrazowy. Na dziedzińcu wewnętrznym pałacu usytuowana jest fontanna, figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1870 r., otoczona kutym płotkiem oraz pomnik z popiersiem Giovanniego Ballestrema. Park o pow. ok. 2,4 ha został założony w 1885 roku, na miejscu starszego ogrodu z poprzedniego wieku.  Posadzono w nim kilkaset gatunków roślin, z których do dzisiaj zachowały się 23 gatunki krzewów i 40 gatunków drzew ( m.in. egzotyczne: miłorząb japoński, cypryśnik błotny, choina kanadyjska i kilka gatunków magnolii). Po zwiedzeniu pałacu wróciliśmy na statek, by przy grillu i piwku powrócić do Gliwic.