Wyniki rozmów z dnia 16 kwietnia 2016 roku

Po godzinach debatowania późnym wieczorem pracodawca przedstawił ostateczny projekt porozumienia do podpisu stronie społecznej.

Projekt porozumienia w załączeniu.

 

Stanowisko MZZ "Kadra Górnictwo":

W niedzielne popołudnie zebrał się w Katowicach zarząd MZZ "Kadra Górnictwo" i wypracował następujące stanowisko:

 

Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Kadra" Górnictwo nie widzi możliwości podpisania Porozumienia przedstawionego stronie społecznej w dniu 16.04.2016 r.
Realizacja zapisów Porozumienia oceniamy jako początek likwidacji Kompanii Węglowej. Wyrażenie zgody na odejście z naszego przedsiębiorstwa około 5 000 pracowników w krótkim czasie, przy obecnych brakach w zatrudnieniu, jest zgodą na zaprzestanie jego działalności. Porozumienie, którego podpisanie jest na nas wymuszane ma w założeniu umożliwić wykonanie przez przedsiębiorstwo tzw. Biznesplanu. Wykonanie Biznesplanu, według naszej oceny nie jest możliwe. Niedoinwestowane kopalnie, pozbawione pracowników nie wydobędą planowanych 28 mln ton węgla. Przy zaproponowanych rozwiązaniach nie ma szans na założone w Biznesplanie przychody.
Zarząd Kompanii Węglowej, wspólnie z właścicielem / Ministerstwo Energii /, wskazuje fundusz płac jako podstawowe źródło oszczędności. Obniżenie zarobku pracownika o 8% poprzez pozbawienie go prawa do tzw. 14 – tej traktujemy jako wstęp do dalszych ograniczeń płacowych.
Zaproponowane rozwiązania łamią wszystkie dotychczasowe porozumienia obowiązujące w Kompanii Węglowej oraz porozumienie pomiędzy stroną rządową i strona społeczną, które zakończyło 17 stycznia 2015 roku niepokoje społeczne
Strona pracodawcy nie respektuje podpisanych porozumień. Podpisywanie następnego uważamy za nielogiczne.

Załączniki:
Pobierz plik (strona_1.pdf)strona_1.pdf[ ]92 kB
Pobierz plik (strona_2.pdf)strona_2.pdf[ ]135 kB
Pobierz plik (strona_3.pdf)strona_3.pdf[ ]108 kB
Pobierz plik (strona_4.pdf)strona_4.pdf[ ]93 kB